Dobre agregaty prądotwórcze - CHARAKTERYSTYKA

Dobre agregaty prądotwórcze - jak je znaleźć?

Świetny temat, lecz z jednym ważnym problemem, mianowicie - jak rozpoznać dobry agregat prądotwórczy, czym on jest i czy w ogóle istnieje taka maszyna? Zastanówmy się... Może to taki, który przetrwa apokalipsę,
a swoją mocą zasili cały obóz ocalałych? A może "dobry agregat prądotwórczy" to ten trochę mniejszy, który będziemy mogli włożyć do naszego samochodu
i przemierzyć z nim cały glob, rezygnując ze współpracy
z Zakładem energetycznym, a zyskując energetyczną niezależność. Ktoś inny może powiedzieć, że dobry agregat to taki, który generując określoną moc jest stosunkowo tani w eksploatacji np. agregat z silnikiem diesel.

Pozostaje jeszcze kwestia marketingu: piękne obrazki, opisy, recenzje specjalistów i nazwy popularnych zagranicznych marek częściej używane w naszym ojczystym języku niż, no właśnie, nazwy naszych ojczystych producentów. Te wszystkie elementy mogą stworzyć dobry agregat, nie sam producent, lecz dział marketingu. Wszystko to sprowadza się do jednoznacznej konkluzji - co jest dobre dla Pawlaka, dla Kargula już niekoniecznie. W tym artykule skupimy się na sprecyzowania pojęcia dobry agregat, co pomoże Ci w przyszłości podjąć decyzję wyboru odpowiedniego dla ciebie agregatu. Do dzieła!

Gwarancja oraz dokumentacja agregatu

Bardzo istotna kwestia, zdecydowanie ważniejsza niż w przypadku wielu innych produktów. Dlaczego? Ponieważ agregat prądotwórczy to maszyna zbudowana z tysięcy mechanicznych części. Być może nie jest to technologia rodem z filmów SCI-FI, ale konstrukcja nadal pozostaje dość złożona i ważne jest, aby twój agregat miał jak najdłuższą gwarancję.

Większość agregatów posiada gwarancję z rozgraniczeniem na firmę – 1 rok, oraz osobę prywatną – 2 lata. Czas jest istotny to fakt, lecz równie istotne są inne aspekty, a mianowicie: objętość, przejrzystość i spójność gwarancji. Dwa ostatnie wydają się być jasne (dotyczą one również instrukcji obsługi), natomiast przez objętość rozumiemy to, co tak naprawdę wchodzi w skład twojej gwarancji. Nie chcesz, aby okazało się, że w twoim nowo zakupionym „dobrym agregacie” gwarancja obejmuje najrzadziej eksploatowane części, w tym nalepkę z logiem firmy.

Niestety, gwarancje z tak skonstruowaną treścią są nad wyraz popularną praktyką wśród sprzedawców oraz dystrybutorów i nie chodzi tutaj tylko o agregaty, wystarczy wyjrzeć za okno i spojrzeć na nasze zaparkowane cuda przed domem.


Słowa kluczowe:

Serwis twojego agregatu

Nie daj się zwieść opinią, że czym droższy agregat, tym mniej twojej uwagi i serwisu wymaga. Często jest wręcz odwrotnie, jako że o rzeczy drogie mamy zwyczaj martwić się mocniej. Prawda jest taka, że zarówno agregaty z segmentu 2.000-10.000 złotych, jak i te za oszałamiające 100.000 czy 200.000, wymagają prac serwisowych – wyjątków nie ma. Co prawda cykliczność oraz zakres prac jest inny, ale serwis pozostaje nierozłącznym elementem zdrowego użytkowania agregatu. Zapytaj więc sprzedawcę o dostępność części zamiennych, najlepiej gdybyś sam do niego pojechał i sprawdził, czy magazyn jest pełny.

Często jest tak, że dystrybutor/sprzedawca musi importować części od producentów – wówczas z oczywistych względów prace serwisowe mogą się wydłużyć. Jeżeli firma oferuje wykonanie takich prac w krótkim czasie (np. 1-3 dni) i do tego zadeklaruje to w samej karcie gwarancyjnej, to możemy być pewni, że w przypadku awarii sprzętu nie będziemy pozbawieni zasilania awaryjnego na następne pół miesiąca (czyt. standardowe 14 dni)


Słowa kluczowe:

Funkcje dobrego agregatu prądotwórczego

Dobry agregat to taki, który oferuje szeroką gamę funkcji pomocniczych. Przeanalizuj i weź pod uwagę wszystkie niżej zaprezentowane funkcje. Zastanów się dobrze, co będzie ci potrzebne teraz, a co może się przydać w przyszłości. Jeżeli planujesz zakup agregatu na plac budowy, to będziesz potrzebować licznika motogodzin, by móc przedstawić dokładną liczbę godzin inwestorowi, co pozwoli na oszacowanie kosztów eksploatacjji i wykluczy również „tajemnicze wycieki” paliwa z twojego agregatu. Jeżeli jesteś dekarzem, wprowadź oszczędność w pracę swojego agregatu i uruchamiaj go tylko wtedy, gdy jest ci potrzebny, za pomocą zdalnego sterowania pilotami, dzięki czemu drabiny użyjesz tylko dwa razy – przy rozpoczęciu i zakończeniu swojej pracy. Jeżeli jesteś często poza domem i chciałbyś, aby twoja rodzina sama sobie umiała poradzić z odpaleniem agregatu w kryzysowej sytuacji, wyposaż się w system Samoczynnego załączenia rezerwy (SZR) – uważaj jednak na najtańsze modele, nie muszą być koniecznie wyposażone w mechaniczną blokadę, ale bezwzględnie powinny posiadać styczniki zwierne i rozwierne.


Słowa kluczowe:

Diesel vs Benzyna

Jeżeli zależy nam na niskiej cenie agregatu, wyór jest jeden – benzyna. Jeżeli natomiast zależy nam na agregacie oszczędnym w swej eksploatacji wybieramy taki napędzane silnikiem diesel.

Agregat to zakup na wiele lat, warto na to spojrzeć ze strony perspektywistycznej. Poniższe dane pokazują symulację kosztów związanych z użytkowaniem agregatu benzynowego oraz diesela.

Cena paliwa ON: 4.65~ zł (stawki z dnia 23-07-2015)

8 godzinna praca agregatu DIESEL ze średnim spalaniem 1.2l/h (dane dla agregatów o mocy 6-7kW) będzie nas kosztować 44.64 zł brutto. Przy pracy przez 22 dni suma ta wyniesie 982 zł brutto.

Cena paliwa PB: 5.30~ zł (stawki z dnia 23-07-2015)

8 godzinna praca agregatu BENZYNOWEGO ze średnim spalaniem 3.5l/h (dane dla agregatów o mocy 6-7kW) będzie nas kosztować 148.4 zł brutto. Przy pracy przez 22 dni suma ta wyniesie 3264,8 zł brutto.

Reasumując

Agregat z silnikiem diesel będzie droższy przy zakupie, z czasem jednak jak widzimy na przeprowadzonej symulacji zaczyna on na siebie zarabiać i to z dużą nawiązką. Agregat taki pomijając wstępny koszt zakupu, wyróżnia wiele zalet w tym:

• Tańsze paliwo
• Ponad trzykrotnie mniejsze spalaniem
• Dłuższa żywotność silnika


Słowa kluczowe:

Tablica znamionowa

W tym obszarze zaczynają się ciekawe zabiegi w tym zatajanie informacji. Przyjmując do naszego serwisu agregaty produkcji różnych krajów, marek i również te nieznanego pochodzenia wiemy że informacje zamieszczone na tablicach niepokojąco często są niespójne z rzeczywistymi parametrami agregatu. Wybierając agregat, wybierz taki który będzie posiadał możliwie najwięcej tablic znamionowych opisujących daną część np. Silnik, prądnice oraz sam agregat prądotwórczy jako całość. Rzetelna tablica znamionowa nie powinna zawierać wyłącznie informacji o parametrach danych komponentów lecz również podawać pełne dane producentów. Zwróc uwagę również na jakość wykonania owych tablic, czy nie pozostawiają wiele do życzenia.


Słowa kluczowe:

Bardzo podobne agregaty o innej marce?

Jeżeli zauważysz, że podczas poszukiwań spotkałeś agregaty bardzo zbliżone konstrukcją do siebie, postaraj się zwracać uwagę na drobne szczegóły (m.in. takie jak wcześniej opisane przez nas wskazówki), by móc oddzielić ziarna od plew. I pamiętaj – sam wygląd niewiele mówi.

Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na pochodzenie agregatu, a już zwłaszcza na to, czy części pochodzą od rzetelnych producentów kontrolujących przebieg procesu kontroli jakości we własnej fabryce. Zasadniczo w Polsce agregaty możemy podzielić na parę kategorii, najpopularniejsze to:

• Agregaty montowane w Europie z częściami głównie europejskimi
• Agregaty montowane w Europie z częściami z dalekiego wschodu
• Agregaty włoskie, niemieckie
• Agregaty mieszanej produkcji
• Agregaty importowane w całości z Chin

Każdy z agregatów ma swoje wady i zalety, te importowane w całości z Chin będą najtańsze, ale jakościowo mogą znacznie odbiegać od tych również importowanych z Chin, za to już montowanych w Polsce. Przed dokonaniem decyzji rozważ najważniejsze dla ciebie kwestie.


Słowa kluczowe:

Certyfikat który musisz znać

Na rynku występuje mnóstwo agregatów bez ważnych certyfikatów CE, co z oczywistych powodów samo w sobie jest już dużym niebezpieczeństwem. W końcu to agregat prądotwórczy o mocy wyrażanej w kilowatach (sic!) – jego celem jest wytwarzanie dla nas energii, a nie jej zabieranie. Ktoś może powiedzieć, że wszystkie te certyfikaty są jedynie blokadą finansową dla rozwoju małych firm. W wielu przypadkach moglibyśmy sięzgodzić z takim zdaniem, ale warto wiedzieć, że wyrobienie takiego certyfikatu w jednostce notyfikującej to koszt rzędu 4000 zł za agregat o mniejszej mocy – czy to naprawdę tak duży koszt przy sprzedaży agregatów na całą Unię Europejską? Wydaje nam się, że nie. Pomijając już fakt, że sprzedaż produktów bez certyfikatów CE na terenie UE jest po prostu nielegalna.

W przypadku agregatów prądotwórczych obowiązkowe dyrektywy to:

  1. Dyrektywa Maszynowa: 2006/42/WE (98/37/WE) – rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 21 październik 2008 r. Dz. U. Nr 199 poz. 1288
  2. Dyrektywa kompatybilności Elektromagnetycznej 2004/108/WE Aneks II – Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 13 kwiecień 2007 r. Dz. U. Nr 82 poz. 556
  3. Dyrektywa niskonapięciowa: 2006/95/WE – Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 21 sierpień 2007 r. Dz. U. Nr 155 poz. 1089
  4. Dyrektywa dotycząca emisji hałasu do środowiska przez urzędzenia używane na zewnątrz: 2000/14/WE z uwzględnieniem zmian dyrektywy 2005/88/WE – Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 21 grudzień 2005 r. Dz. U. Nr 263 poz. 2202

Słowa kluczowe:

Według prognoz Ministerstwa Gospodarki w latach 2014-17 trzeba będzie wyłączyć w Polsce wyeksploatowane elektrownie o łącznej mocy 4,4 GW, czyli ok. 12 proc. obecnych mocy krajowych.
Zużycie energii na świecie do 2030 roku ma wzrosnąć nawet o 55%! W Polsce już w roku 2015 deficyt energii może wynieść 1,1 GW.

Dyskusja

Jerzy, woj. Pomorskie
Dzień dobry! Poszukuję agregatu który zdołałby zasilić dojarkę 1500W, mieszalnik 1600W, Telewizor plazma (nie wiem ile watt), komputer oraz oświetlenie. Proszę o pomoc w wyborze agregatu, jakiej mocy agregatu potrzebuję?
Zbigniew Pertkiewicz:
Serwisant / instalator
Dzień dobry. Na podstawie podanych przez Pana informacji możliwe że mógłby wystarczyć zaledwie 6 kilowatowy agregat, z tym że – mieszalnik oraz dojarka to niewiadome, nie podał Pan modelu. Niektóre (szczególnie starsze) modele bez tak zwanego „soft-startu” mogą mieć nawet 3-krotnie większy pobór mocy przy rozruchu. Sensownym krokiem byłoby sprawdzenie ilości amper pobieranych przez odbiorniki co pomoże w pełni ocenić Pana potrzeby.

Masz pytanie? Napisz do nas.